Jídelní hůlky   |   Jak používat jídelní hůlky

Zavřít dialog
Please Wait
 
Jak správně jíst jídelními hůlkami

Hůlky jsou tradičním nádobím používaným v mnoha asijských kulturách k jídlu. Mohou si chvíli zvykat, ale s trochou cviku se z nich může stát snadný a efektivní způsob, jak jíst vaše jídlo. Zde je návod, jak je používat:

Čínské jídelní hůlky

 | 

Japonské jídelní hůlky

 | 

Korejské jídelní hůlky

 | 

Vietnamské jídelní hůlky

 | 

Jak používat jídelní hůlky

Krok 1: Držte jídelní hůlky správně

Abyste hůlky drželi správně, umístěte hůlky paralelně k sobě do své dominantní ruky tak, aby silnější konec byl o něco dále od vás. Hůlky by měly spočívat na horní části vašich prstů, přičemž palec by měl podpírat spodní hůlku a ukazováček a prostředníček by měly podpírat horní hůlku. Ujistěte se, že se cítíte pohodlně a můžete hůlkami snadno pohybovat.

 
 

Krok 2: Procvičte si sbírání předmětů

Jakmile budete držet jídelní hůlky ve správné poloze, můžete začít cvičit sbírání malých předmětů, jako jsou zrnka rýže nebo hrášku. Chcete-li to provést, použijte hůlky, jako byste používali prsty ke zvednutí předmětu. Budete muset použít hůlky k sevření předmětu mezi ně a zvednutí. Možná to bude chtít trochu cviku, abyste to pochopili, ale nenechte se odradit!

Krok 3: Zkuste zvednout větší předměty

Jakmile se naučíte sbírat malé předměty, můžete zkusit sbírat větší předměty, jako jsou nudle nebo malé kousky masa. Chcete-li to provést, použijte jídelní hůlky k uchopení předmětu a zvedněte jej k ústům. Při zvedání jídla k ústům dbejte na to, aby byly hůlky vzájemně rovnoběžné, aby nespadlo.

Krok 4: K řezání použijte jídelní hůlky

V některých případech může být potřeba ke krájení jídla použít hůlky. K tomu použijte hůlky jako nůžky a nakrájejte jídlo na menší kousky. Ujistěte se, že jsou hůlky při krájení rovnoběžné, aby jídlo nesklouzlo.

Krok 5: Používejte etiketu při jídle hůlkami

Při jídle hůlkami je třeba dodržovat některá základní pravidla etikety. Například je považováno za neslušné namířit na někoho hůlkami nebo jím napichovat jídlo. Nikdy byste také neměli strkat hůlky do jídla vzpřímeně, protože to v některých kulturách připomíná pohřební rituály. Nakonec se ujistěte, že máte hůlky čisté a nepoužívejte je k přemisťování misek nebo talířů po stole.

 

Zde je několik dalších tipů pro používání jídelních hůlek:

Může být užitečné procvičit si používání hůlek s nepotravinářskými předměty, jako jsou malé kousky papíru nebo tužky, než je zkusíte použít k jídlu.

Pokud je pro vás obtížné nabírat jídlo pomocí jídelních hůlek, můžete zkusit upravit polohu hůlek v ruce nebo zkusit použít jiný úchop.

Nebojte se požádat o vidličku nebo lžíci, pokud máte potíže s používáním hůlek. V mnoha asijských kulturách je naprosto přijatelné používat jiné náčiní než jídelní hůlky.

Pokud jíte ve skupině, je obecně považováno za zdvořilé používat své hůlky k podávání jídla ostatním, spíše než brát jídlo přímo ze sdíleného jídla.

Pokud jíte na formální večeři, považuje se za zdvořilé držet hůlky tak, aby špičky směřovaly dolů, když je nepoužíváte.

Když skončíte s jídlem, je zdvořilé položit jídelní hůlky na podložku hůlek nebo na okraj talíře. Nevkládejte je zpět do jídla ani je nenechávejte stát svisle v misce na rýži.

S trochou cviku se používání hůlek může stát druhou přirozeností. Tak neváhejte a vyzkoušejte to!

Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.